2015 Tournament Results
Medal Winners are Listed Below
Click Here for a Complete List of All Games and Results
Click Here for a Complete List of All Games and Results
Women's Doubles
50+
First Place – Julia Gisin, Schenectady, NY & Randi Lake, Ithaca, NY
Second Place – Ann Eccher, Rochester, NY & Cathy Vaughan, Fairport, NY
Third Place – Pam Kavalesky, Cortland, NY and Katie Keyser, Cortland, NY
55+
First Place – Joann Evans, Ontario, NY & Joanne Raguso, Fairport, NY
Second Place – Cheryl Silverman, Ballston Lake, NY & Shirley Starr, Downington, PA
Third Place – Tammy Brown, Homer, NY & Ellen Flynn, Cortland, NY
60+
First Place – Sue Heiss, Manlius, NY & Barb Lopiccolo, Norwich, NY
Second Place – Margo Chase-Wells, Haddam, CT & Kathy Reidy, Old Saybrook, CT
Third Place – Carole Roth, Webster, NY & Nancy Swank, Pittsford, NY
65+
First Place – Betty Allcorn, Glenn Mills, PA & Gail Allebach, Limerick, PA
Second Place – Judy Sherman, Jefferson, NY & Jane Williams, Clifton Park, NY
Third Place - Patricia Danaher, Monroe, NY & Charlene Schurkamp, Spencerport, NY
70+
First Place – Diane Keller, Burnt Hills, NY & Susan Stevenson, Churchville, NY
Second Place – Carolyn Norris, Clifton Park, NY & Sandy Rohner, Halfmoon, NY
Third Place – Linda Hubert. Pelham, NH & Janice Makoske, Vestal, NY
75+
First Place – Mary Gillen, Mexico, NY & Joan Phillips, Brewerton, NY
Second Place – Janice Peterson, Pittsford, NY & Mary Teumer, Fairport, NY
Men's Doubles
50+
First Place – Daryl Dana, Pittsford, NY & Justin Gastel, Rochester, NY
Second Place – Peter Bojarczuk, Niskayuna, NY & Boris Gisin, Schenectady, NY
Third Place - Steven Forrest, Elmira, NY & Zorano Tubo, Vestal, NY
55+
First Place – Dave Baker, Monroe, NY & Duane Fregoe, Rochester, NY
Second Place – Jo Laspina, Thorndale, PA & Franz Roland, Chatham, NJ
Third Place – Al Cavallaro, Niskayuna, NY & Hong Yuan, Troy, NY
60+
First Place – Roland Calingasan, Clifton Park, NY & Larry Silverman, Ballston Lake, NY
Second Place – Gary Doherty, Cicero, NY & Jon Cooley, Cicero, NY
Third Place – Ronald Garwood, Barker, NY & Gary Inzana, Spencerport, NY
65+
First Place – Greg Gwizdak, Thiells, NY & Tommy Knickerbocker, Poughkeepsie, NY
Second Place – Daryel Jenks, Rochester, NY & Daniel Santangelo, Rochester, NY
Third Place – Charles Libertore, Elmira, NY & Ron Rowe, Harrisburg, PA
70+
First Place – Rich Kearney, Cortland, NY & Walt Williams, Clifton Park, NY
Second Place – Tim Frazier, Clifton Park, NY & Jesse Robinson, Scotia, NY
Third Place – Henry Carpenter, Norwich, NY & Lyle Dumers, Massena, NY
75+
First Place – Phil Coburn, Batavia, NY & John Gardner, Penfield, NY
Second Place – James Hammond, Poughkeepsie, NY & Bill Schoen, Poughkeepsie, NY
80+
First Place – Robert McClure, Pennellville, NY & Bill Purdy, Scotia, NY
Mixed Doubles
50+
First Place – Justin Gastel, Rochester, NY & Joanne Raguso, Fairport, NY
Second Place – Julia Gisin & Boris Gisin, Schenectady, NY
Third Place – Daryl Dana, Pittsford, NY & Joann Evans, Ontario, NY
55+
First Place – Jo Laspina, Thorndale, PA & Shirley Starr, Downington, PA
Second Place – Duane Fregoe, Rochester, NY & Meg Krenzer, Hilton, NY
Third Place – Jorge Chavez, Endicott, NY & Ellen Flynn, Cortland, NY
60+
First Place – Cheryl Silverman & Larry Silverman, Ballston Lake, NY
Second Place – Margo Chase-Wells, Haddam, CT & Craig Lahr, Fairport, NY
Third Place – Deborah Cooley & Jon Cooley, Cicero, NY
65+
First Place – Betty Allcorn, Glenn Mills, PA & David Stewart, Butler, PA
Second Place – Barb Lopiccolo, Norwich, NY & Jim Wysor, Norwich, NY
Third Place – Donald Godfrey, Rush, NY & Anne Eccher, Rochester, NY
70+
First Place – Gail Allebach & Richard Allebach, Limerick, PA
Second Place – Tim Frazier, Clifton Park, NY & Diane Keller, Burnt Hills, NY
Third Place – Carolyn Norris & Dale Norris, Clifton Park, NY
75+
First Place – John Gardner, Penfield, NY & Mary Teumer, Fairport, NY
Second Place – Berwin Darrow, Endwell, NY & Janice Makoske, Vestal, NY
Third Place – Mary Gillen, Mexico, NY & Kenneth Renno, Liverpool, NY
Women's Singles
50+
First Place – Randi Lake, Ithaca, NY
55+
First Place – Susan Pierce, Cato, NY
60+
First Place – Deborah Cooley, Cicero, NY
Second Place – Nancy Swank, Pittsford, NY
Third Place – Andrea Clark, Red Hook, NY
65+
First Place – Janice Pauly, Ridgefield, CT
Second Place - Judy Barniak, Willet, NY
Third Place – Karen Gotimer, Katonah, NY
70+
First Place – Bonnie Carpenter, Norwich, NY
75+
First Place – Mary Gillen, Mexico, NY
Men's Singles
50+
First Place – Jesse Hunter, Cato, NY
55+
First Place – Duane Fregoe, Rochester, NY
Second Place – Craig Tompkins, Palmer, MA
60+
First Place – David Denofio, Schenectady, NY
65+
First Place – Dave Stewart, Butler, PA
Second Place – Ron Rowe, Harrisburg, PA
70+
First Place – Walt Williams, Clifton Park, NY
Second Place – Donald Oosterveen, Rochester, NY
Third Place – Ronald Garwood, Barker, NY
75+
First Place – Berwin Darrow, Endwell, NY
Second Place – John Gardner, Penfield, NY
Third Place - John Cawley, Cazenovia, NY
80+
First Place – John Sadkowski, Orchard Park, NY
Second Place – Robert McClure, Pennellville, NY
Third Place – Lyle Dumers, Massena, NY
50+
First Place – Julia Gisin, Schenectady, NY & Randi Lake, Ithaca, NY
Second Place – Ann Eccher, Rochester, NY & Cathy Vaughan, Fairport, NY
Third Place – Pam Kavalesky, Cortland, NY and Katie Keyser, Cortland, NY
55+
First Place – Joann Evans, Ontario, NY & Joanne Raguso, Fairport, NY
Second Place – Cheryl Silverman, Ballston Lake, NY & Shirley Starr, Downington, PA
Third Place – Tammy Brown, Homer, NY & Ellen Flynn, Cortland, NY
60+
First Place – Sue Heiss, Manlius, NY & Barb Lopiccolo, Norwich, NY
Second Place – Margo Chase-Wells, Haddam, CT & Kathy Reidy, Old Saybrook, CT
Third Place – Carole Roth, Webster, NY & Nancy Swank, Pittsford, NY
65+
First Place – Betty Allcorn, Glenn Mills, PA & Gail Allebach, Limerick, PA
Second Place – Judy Sherman, Jefferson, NY & Jane Williams, Clifton Park, NY
Third Place - Patricia Danaher, Monroe, NY & Charlene Schurkamp, Spencerport, NY
70+
First Place – Diane Keller, Burnt Hills, NY & Susan Stevenson, Churchville, NY
Second Place – Carolyn Norris, Clifton Park, NY & Sandy Rohner, Halfmoon, NY
Third Place – Linda Hubert. Pelham, NH & Janice Makoske, Vestal, NY
75+
First Place – Mary Gillen, Mexico, NY & Joan Phillips, Brewerton, NY
Second Place – Janice Peterson, Pittsford, NY & Mary Teumer, Fairport, NY
Men's Doubles
50+
First Place – Daryl Dana, Pittsford, NY & Justin Gastel, Rochester, NY
Second Place – Peter Bojarczuk, Niskayuna, NY & Boris Gisin, Schenectady, NY
Third Place - Steven Forrest, Elmira, NY & Zorano Tubo, Vestal, NY
55+
First Place – Dave Baker, Monroe, NY & Duane Fregoe, Rochester, NY
Second Place – Jo Laspina, Thorndale, PA & Franz Roland, Chatham, NJ
Third Place – Al Cavallaro, Niskayuna, NY & Hong Yuan, Troy, NY
60+
First Place – Roland Calingasan, Clifton Park, NY & Larry Silverman, Ballston Lake, NY
Second Place – Gary Doherty, Cicero, NY & Jon Cooley, Cicero, NY
Third Place – Ronald Garwood, Barker, NY & Gary Inzana, Spencerport, NY
65+
First Place – Greg Gwizdak, Thiells, NY & Tommy Knickerbocker, Poughkeepsie, NY
Second Place – Daryel Jenks, Rochester, NY & Daniel Santangelo, Rochester, NY
Third Place – Charles Libertore, Elmira, NY & Ron Rowe, Harrisburg, PA
70+
First Place – Rich Kearney, Cortland, NY & Walt Williams, Clifton Park, NY
Second Place – Tim Frazier, Clifton Park, NY & Jesse Robinson, Scotia, NY
Third Place – Henry Carpenter, Norwich, NY & Lyle Dumers, Massena, NY
75+
First Place – Phil Coburn, Batavia, NY & John Gardner, Penfield, NY
Second Place – James Hammond, Poughkeepsie, NY & Bill Schoen, Poughkeepsie, NY
80+
First Place – Robert McClure, Pennellville, NY & Bill Purdy, Scotia, NY
Mixed Doubles
50+
First Place – Justin Gastel, Rochester, NY & Joanne Raguso, Fairport, NY
Second Place – Julia Gisin & Boris Gisin, Schenectady, NY
Third Place – Daryl Dana, Pittsford, NY & Joann Evans, Ontario, NY
55+
First Place – Jo Laspina, Thorndale, PA & Shirley Starr, Downington, PA
Second Place – Duane Fregoe, Rochester, NY & Meg Krenzer, Hilton, NY
Third Place – Jorge Chavez, Endicott, NY & Ellen Flynn, Cortland, NY
60+
First Place – Cheryl Silverman & Larry Silverman, Ballston Lake, NY
Second Place – Margo Chase-Wells, Haddam, CT & Craig Lahr, Fairport, NY
Third Place – Deborah Cooley & Jon Cooley, Cicero, NY
65+
First Place – Betty Allcorn, Glenn Mills, PA & David Stewart, Butler, PA
Second Place – Barb Lopiccolo, Norwich, NY & Jim Wysor, Norwich, NY
Third Place – Donald Godfrey, Rush, NY & Anne Eccher, Rochester, NY
70+
First Place – Gail Allebach & Richard Allebach, Limerick, PA
Second Place – Tim Frazier, Clifton Park, NY & Diane Keller, Burnt Hills, NY
Third Place – Carolyn Norris & Dale Norris, Clifton Park, NY
75+
First Place – John Gardner, Penfield, NY & Mary Teumer, Fairport, NY
Second Place – Berwin Darrow, Endwell, NY & Janice Makoske, Vestal, NY
Third Place – Mary Gillen, Mexico, NY & Kenneth Renno, Liverpool, NY
Women's Singles
50+
First Place – Randi Lake, Ithaca, NY
55+
First Place – Susan Pierce, Cato, NY
60+
First Place – Deborah Cooley, Cicero, NY
Second Place – Nancy Swank, Pittsford, NY
Third Place – Andrea Clark, Red Hook, NY
65+
First Place – Janice Pauly, Ridgefield, CT
Second Place - Judy Barniak, Willet, NY
Third Place – Karen Gotimer, Katonah, NY
70+
First Place – Bonnie Carpenter, Norwich, NY
75+
First Place – Mary Gillen, Mexico, NY
Men's Singles
50+
First Place – Jesse Hunter, Cato, NY
55+
First Place – Duane Fregoe, Rochester, NY
Second Place – Craig Tompkins, Palmer, MA
60+
First Place – David Denofio, Schenectady, NY
65+
First Place – Dave Stewart, Butler, PA
Second Place – Ron Rowe, Harrisburg, PA
70+
First Place – Walt Williams, Clifton Park, NY
Second Place – Donald Oosterveen, Rochester, NY
Third Place – Ronald Garwood, Barker, NY
75+
First Place – Berwin Darrow, Endwell, NY
Second Place – John Gardner, Penfield, NY
Third Place - John Cawley, Cazenovia, NY
80+
First Place – John Sadkowski, Orchard Park, NY
Second Place – Robert McClure, Pennellville, NY
Third Place – Lyle Dumers, Massena, NY